Co nejíst při kojení

Chceš se postarat o svého malého pokladu, ale nevíš, čím ho můžeš ohrozit? Věděla jsi, že i to, co jíš, může mít vliv na tvé kojené dítě? V našem článku „Co nejíst při kojení“ ti přinášíme důležité informace o potravinách, které je lepší se vyhnout. Alkohol, kofein, ryby s obsahem rtuti, ostrá korejská kuchyně, cibule a česnek, citrusové plody, potraviny zvyšující riziko alergie u dítěte, léky z vybraných skupin, arachidové a ořechové produkty, luštěniny, kořenová zelenina a zelí – to vše a jiné zeleninové byliny o kterých ve světě kojení můžeš získat informace právě teď. Najdi si pár minut a přečti si náš článek – určitě budeš mile překvapena, co všechno můžeš objevit!

[Image: A mother holding a plate of food while breastfeeding her baby.]. Sigma 85 mm f/1.4. No text.

Fatální jídla, která je lepší se vyhnout

Péče o sebe a správná strava jsou důležité během kojení. Existují však některá jídla, která byste měli raději vynechat z jídelníčku. Pokud se chcete vyhnout potenciálním problémům, je nejlepší se vyvarovat alkoholu a kofeinu. Tyto látky mohou negativně ovlivnit stav vašeho dítěte a mohou ho zneklidnit.

Další potenciálně problematická jídla jsou ostrá korejská kuchyně, cibule a česnek, a citrusové plody. Tyto potraviny mají tendenci způsobovat zažívací problémy u kojenců. Je důležité dbát na to, aby vaše dítě mělo klidný žaludek a nepocítilo žádné nepohodlí.

Existuje také skupina potravin, které mohou způsobit alergickou reakci u dítěte. Mezi ně patří léky z vybraných skupin a arachidové a ořechové produkty. Pokud máte podezření na alergii u vašeho kojence, je nezbytné se poradit s pediatrem a postupovat dle jeho doporučení.

Jídla s vyšším rizikem koliky u kojenců zahrnují luštěniny, kořenovou zeleninu a zelí a další zeleninové byliny. Tyto potraviny mohou způsobit nadýmání a nepohodlí u dětí.

Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a reaguje na potraviny různě. Je důležité pozorovat reakce vašeho dítěte a případně konzultovat všechny nejasnosti s odborníkem. Udržujte vyváženou stravu a dbajte na své vlastní zdraví a pohodu, protože to se také promítá do zdraví vašeho dítěte. Hrubá motorika u dětí se vyvíjí postupně a vyhledání specialisty v tomto ohledu může pomoci předejít případným problémům.

Alkohol a kofein

Když kojíte, je důležité si uvědomit, že to, co konzumujete, může mít vliv na vaše dítě. Alkohol a kofein jsou látky, které by se měly během kojení omezit nebo úplně vyhnout.

Alkohol by měl být v době kojení zcela vyloučen. Přítomnost alkoholu v mateřském mléce může mít negativní účinky na vývoj vašeho dítěte. Alkohol může ovlivnit jeho spánek, výživu a celkové zdraví. Mějte na paměti, že alkohol se nevylučuje z těla okamžitě, takže pokud chcete popít alkoholický nápoj, měli byste s kojením vyčkat až další den, aby alkohol nebyl přítomen v mléce.

Kofein, který se nachází v kávě, čaji, energetických nápojích a čokoládě, by měl být také omezen. Kofein může být stimulantem dítěte, což může způsobit problémy s jeho spánkem a podrážděností. Doporučuje se, abyste denně nekonzumovali více než 200 mg kofeinu, což je přibližně ekvivalent jedné šálku kávy. Je však nutné zdůraznit, že každé dítě může na kofein reagovat jinak, takže byste si měli být vědomi reakce vašeho dítěte na konzumaci kofeinu.

Abyste se ujistili, že vaše dítě dostává maximální výživu a zdraví z vašeho mateřského mléka, doporučuje se vyhnout se konzumaci alkoholu a omezit množství kofeinu ve vaší stravě. Místo kávy se můžete například rozhodnout pro konzumaci bylinných čajů nebo dekofeinované kávy. Pamatujte si, že to, co jíte a pijete, může mít významný vliv na vaše dítě, takže se snažte volit zdravé varianty a sledujte, jak na ně reaguje.

Ryby obsahující vysoké množství rtuti

Při kojení je důležité dbát na správnou stravu, která nepoškodí zdraví dítěte. Mezi potraviny, které je lepší se vyhnout, patří ryby obsahující vysoké množství rtuti. Rtěnka může totiž negativně ovlivnit vývoj mozku u kojenců a malých dětí. Důležité je vybrat si ryby s nízkým obsahem rtuti, které jsou pro kojení bezpečné a přínosné.

Z ryb s vysokým obsahem rtuti je vhodné se vyvarovat vory, žralokům, mečounům a tuňákům. Tyto druhy ryb mají schopnost absorbovat rtuť z vody a své potravy, a tudíž bývají vysoce kontaminovány. Konzumace těchto ryb by mohla vést k akumulaci rtuti v těle kojence a měla by být minimální nebo se jim dokonce vyhnout úplně.

Naštěstí existuje mnoho jiných druhů ryb, které jsou pro kojení vhodné a zdravé. Například losos, pstruh nebo sardinky patří mezi ryby s nízkým obsahem rtuti a naopak jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a další důležité látky, které mají pozitivní vliv na vývoj mozku a imunitního systému kojence.

Je dobré také dbát na správný způsob přípravy ryb. Ideální je vařit, grilovat nebo péct ryby, abychom minimalizovali ztráty živin a také snížili riziko přenosu případných škodlivých látek. Důležité je dodržovat doporučenou frekvenci konzumace ryb a vybírat si kvalitní a čerstvé produkty.

Potenciálně problematická jídla

Při kojení je důležité dávat pozor na jídla, která by mohla ovlivnit zdraví a pohodu jak mateřského, tak dětského. Potenciálně problematická jídla by měla být konzumována s mírou a pečlivostí. Když je žena v období mateřství, její strava přímo ovlivňuje její zdraví i zdraví kojence. Výživa je klíčovým prvkem pro tvorbu mateřského mléka, takže bychom měli vybrat jídla, která budou prospěšná pro oba.

Při kojení je vhodné vyhnout se ostrým korejským pokrmům, které by mohly dráždit dětský žaludek a způsobit nevolnost. Stejně tak cibule a česnek mohou vést ke kolikhám u dítěte a jejich konzumace by měla být omezena. Citrusové plody v množství mohou způsobovat projevy alergií u dítěte, takže by se jejich konzumace měla řídit zásadou „méně je více“.

Ze skupiny potenciálně problematických jídel jsou také léky a produkty obsahující arachidové a ořechové produkty. Některé léky mohou přecházet do mateřského mléka a ovlivnit dítě, takže pokud je to možné, je lepší se jim vyhnout. Arachidové a ořechové produkty mohou způsobit alergické reakce u dítěte, proto je vhodné sledovat jejich konzumaci.

Je třeba mít na paměti, že každá žena a každé dítě jsou jedinečné, a proto je vždy nejlepší konzultovat potenciálně problematická jídla s odborníkem na výživu nebo s pediatrem. Pro zdraví a pohodu obou je vždy nejlepší volbou rozmanitá strava s důrazem na čerstvou zeleninu, kvalitní bílkoviny a dostatečným příjmem tekutin.

2 - [Image: A mother enjoying a colorful and nutritious plate of food while breastfeeding her baby]. The diversity of a healthy diet is key for the well-being of both mother and child.. Sigma 85 mm f/1.4. No text.

Ostrá korejská kuchyně

Když přemýšlíme o jídle, které je lepší se vyhnout během kojení, nemůžeme nezmínit ostrou korejskou kuchyni. Korejská kuchyně je známá svými pikantními pokrmy, které jsou často bohaté na koření a pálivé omáčky. I když se odvážní gurmáni mohou těšit na tuto chutí explodující kuchyni, kojícím matkám bychom doporučovali být obezřetné.

Pálivá jídla mohou způsobit podrážděný žaludek nejen matce, ale také kojenci. Existuje také riziko, že ostré koření se přenese do mateřského mléka a mohlo by způsobit závažnou podrážděnost nebo potíže s trávením u dítěte.

Pokud jste milovnice korejské kuchyně, nemusíte se úplně vyhýbat, ale je vhodné upravit některé z jídel tak, aby byla mírnější a méně pálivá. Například můžete snížit množství koření nebo vynechat pálivou omáčku. Nebo můžete zvolit jiné korejské pokrmy, které nejsou příliš ostré.

Je vždy dobré poslouchat své tělo a reakce vašeho dítěte. Pokud si všimnete, že nějaké konkrétní jídlo způsobuje jakékoli nepříjemné příznaky nebo potíže, je lepší to jídlo vynechat. Pamatujte, že i malé množství ostrého jídla může mít vliv na vaše dítě prostřednictvím mateřského mléka.

Cibule a česnek

Cibule a česnek jsou v naší kuchyni běžnými surovinami, které dodávají našim jídlům výraznou chuť a vůni. Při kojení však může být vhodné tyto potraviny omezit či jim se zcela vyhnout z několika důvodů.

Oba tyto potraviny obsahují látky, které mohou způsobovat nejenom nadýmání, ale také kolikové obtíže u novorozenců. Cibule a česnek jsou bohaté na sacharidy, které jsou potřebné pro tvorbu mléka. Nicméně, působí jako fodmapy, což jsou fermentovatelné cukry, které nejsou stravitelné a mohou způsobovat nadýmání a bobtnání. Tento stav může způsobovat nepříjemné pocity jak matce, tak i dítěti.

Dalším faktorem, kvůli kterému bychom měli omezit konzumaci cibule a česneku, je jejich intenzivní vůně a chuť. Tato silná chuť se může přenést do mateřského mléka a ovlivnit chuť a nechutenství kojence. Mohlo by se tak stát, že dítě nebude chtít jíst nebo bude preferovat jiné potraviny.

Pokud si uvědomujeme výše uvedené faktory, měli bychom omezit konzumaci cibule a česneku při kojení. Nicméně, neznamená to, že bychom se těchto potravin měli přímo vyhýbat veškerou.

Pokud byste se rozhodli cibuli a česnek konzumovat, doporučuje se je oloupat a nakrájet na menší kousky. Poté vařte nebo smažte tyto suroviny tak dlouho, dokud jejich intenzivní chuť a vůně nezanikne. Tím můžete minimalizovat přenos silných látek do mateřského mléka.

Citrusové plody

Citrusové plody jsou oblíbenou součástí našich jídel a jsou známy pro svou vysokou koncentraci vitamínu C a jiných důležitých živin. Při kojení je však vhodné konzumovat citrusové plody s opatrností, protože obsahují kyselinu, která by mohla způsobit podráždění žaludku u citlivějších kojenců.

To neznamená, že byste citrusové plody měla úplně vynechat ze svého jídelníčku. Důležité je však sledovat reakci vašeho dítěte. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků podráždění nebo alergické reakce, je lepší citrusové plody na určitou dobu vyřadit a pozorovat, zda se stav zlepší.

Pokud však nejsou žádné známky problémů, můžete se dále těšit z chutných citrusových plodů a příznivých účinků vitamínu C. Další možností je konzumovat citrusové plody ve formě šťávy, která může být pro citlivé žaludky méně dráždivá.

Vždy je nejlepší konzultovat jakékoli změny ve stravě s odborníkem, jako je například kojící poradce nebo ošetřující lékař. Oni mají přehled o vaší situaci a mohou vám doporučit nejlepší možný přístup ke stravování během kojení.

Závěrem, pokud se rozhodnete jíst citrusové plody při kojení, pozorujte reakci svého dítěte a přizpůsobte stravu jeho potřebám.

Nejdůležitější informace z článku

Jídlo/potravina Příznaky/nebezpečí
Alkohol a kofein Alkohol negativně ovlivňuje spánek a vývoj dítěte, kofein může být stimulantem s negativními účinky.
Ryby s obsahem rtuti Vory, žraloci, mečouni a tuňáci by měly být vyhnuty kvůli obsahu rtuti, která může ovlivnit vývoj mozku u dítěte.
Ostrá korejská kuchyně Pálivá jídla mohou způsobit podrážděný žaludek u dítěte a nepříjemné reakce.
Cibule a česnek Mohou způsobit nadýmání a kolikové potíže u novorozenců.
Citrusové plody Obsahují kyselinu, která může způsobit podráždění žaludku u citlivějších dětí.
Léky z vybraných skupin Některé léky mohou přecházet do mateřského mléka a ovlivnit dítě, konzultujte s lékařem.
Arachidové a ořechové produkty Mohou způsobit alergickou reakci u dítěte, dbejte na možné symptomy.
Jídla s vyšším rizikem koliky u kojenců Luštěniny, kořenová zelenina, zelí a zeleninové byliny mohou způsobit nadýmání a nepohodlí u dětí.

Jídla, která mohou způsobit alergie u dítěte

Při kojení je důležité dbát na správnou stravu, která nemá negativní vliv na zdraví dítěte. Existují určitá jídla, která mohou způsobit alergické reakce u dítěte a je lepší se jim vyhnout.

Mezi nejčastěji alergenní potraviny patří arachidové a ořechové produkty. Některé děti mají na ně velmi silnou alergickou reakci a tak je lepší je nekonzumovat vůbec. Další problematickou skupinou jsou léky z vybraných skupin. Některé léky mohou u kojenců vyvolat alergické potíže a proto je důležité konzultovat jakékoliv užívání léků s kojící matkou.

Pokud se rozhodnete do své stravy zahrnout luštěniny nebo kořenovou zeleninu, mějte na paměti, že tyto potraviny mohou způsobit koliku u kojenců. Zvláště luštěniny jsou známy svými plynatými účinky, které mohou způsobit nepohodlí u malého dítěte. Obdobně i zelí a další zeleninové byliny mohou mít podobný efekt.

Je důležité si uvědomit, že i když se vyhneme těmto potravinám, stále se může vyskytnout alergická reakce na jiné potraviny. Každé dítě je individuální a na různé potraviny může reagovat odlišně. Pokud máte jakékoliv obavy nebo se vyskytnou příznaky alergie u dítěte, je nejlepší se poradit s odborníkem, který vám poskytne vhodné rady a doporučení.

Stravování při kojení je velmi důležité a má přímý vliv na zdraví dítěte. Dodržujte zdravou a vyváženou stravu a vyhýbejte se potravinám, které mohou způsobit alergické reakce.

Léky z vybraných skupin

Kojení je období, kdy je důležité velmi pečlivě vybírat léky, které užíváte. Některé léky mohou přecházet do mateřského mléka a mít potenciální negativní vliv na vaše dítě. Je proto důležité být obezřetní a konzultovat užívání léků s lékařem, zejména v případě dlouhodobého užívání.

Existují některé léky, které jsou v kojení nebo pro kojící ženy kontraindikovány. Patří sem například léky proti epilepsii, některé silné antibiotika, některé hormonální léky a léky používané při chemoterapii. Tyto léky mohou procházet přes mateřské mléko a mít nepříznivý vliv na zdraví a vývoj dítěte.

V případě, že potřebujete užívat léky, je vždy nejlepší se poradit s odborníkem a vyhledat alternativní řešení. Někdy může být možné najít lék s nižším rizikem pro kojení, který vám lékař předepíše. V žádném případě se však nedoporučuje vlastním uvážením přerušit užívání léků nebo je nahradit jinými bez porady s lékařem.

Arachidové a ořechové produkty

Arachidové a ořechové produkty jsou obecně velmi zdravé a bohaté na živiny. Avšak, pokud jsi kojící matka, je důležité být obezřetná, protože některé děti mohou vykazovat alergickou reakci na tyto potraviny.

V případě, že máte alergii na arachidy nebo ořechy, je naprosto nezbytné vyhnout se jim během kojení. A dokonce i když nemáte alergie, je stále důležité dbát opatrnosti a sledovat jakýkoliv příznak alergické reakce u dítěte.

Je třeba zmínit, že arašídy a ořechy obsahují vysoce alergenní látky. Tyto látky mohou přecházet z těla matky do mateřského mléka a potenciálně způsobit alergickou reakci u kojence. Mezi nejčastější příznaky alergie patří kožní vyrážky, otoky obličeje, zvracení, průjem nebo dokonce potíže s dýcháním.

Aby bylo zcela jasné, jakou reakci na arachidy a oříšky má tvé dítě, může ti lékař doporučit provádět kožní testy. Pokud je tvoje dítě alergické na oříšky, bude třeba se těchto potravin vyhnout nejen v průběhu kojení, ale i v jeho dalším jídelníčku.

Pamatujte, že toto doporučení neplatí plošně pro všechny kojící matky. Je důležité konzultovat své stravovací zvyky a potravinové preference s odborníkem na výživu nebo pediatrem. Zdraví a bezpečí tvého dítěte je na prvním místě.

Jídla s vyšším rizikem koliky u kojenců

Kojení může být náročné nejen pro matky, ale i pro samotné děti. Některá jídla a potraviny mohou vyvolat koliku, což je nepříjemný stav, který často provází nadýmání, bolest a pláč u malých dětí. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, co jíte během kojení.

Luštěniny jsou jednou z potravin, které mohou způsobovat koliku u kojenců. Obsahují látky, které jsou těžko stravitelné a mohou způsobit nadýmání. Mezi takové luštěniny patří například fazole, hrách nebo čočka. Pokud máte podezření, že u vašeho dítěte se projevuje citlivost na luštěniny, je vhodné je na čas vyloučit ze své stravy.

Další potravinou, kterou je lepší omezit při kojení, je kořenová zelenina. Ta obsahuje látky, jako je například šťavelan draselný, které mohou způsobovat nadýmání a koliku. Brambory, mrkev, ředkvičky, brukev a petrželka jsou zeleniny, které mohou vyvolat tyto problémy u vašeho dítěte.

Dalším faktorem, který by mohl způsobit koliku, jsou zelí a další zeleninové byliny. Obsahují těkavé látky, které by mohly dráždit zažívací systém děťátka. Mírné množství není obecně problém, avšak pokud si všimnete, že vaše dítě reaguje na zelí nebo jiné podobné byliny bolestivými symptomy, je dobré je dočasně vyloučit ze své stravy.

Pamětihodným faktem je, že každé dítě je jedinečné a může reagovat jinak na různé potraviny. Je důležité vést si jídelníček a pozorovat, jaké potraviny by mohly být pro vaše dítě problémové. Pokud si nejste jisti, je vždy lepší se poradit s odborníkem, jako je pediatr nebo dietolog, kteří vám mohou poskytnout rady a doporučení ohledně stravy při kojení.

Luštěniny

Luštěniny jsou jednou z oblíbených potravin v naší stravě, díky své vysoké nutriční hodnotě. Pro kojící matky jsou však některé druhy luštěnin vhodné jíst s mírou nebo je dokonce lepší se jim vyhnout.

Mezi příklady takových druhů patří fazole, čočka, cizrna a hrách. Tyto luštěniny jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, ale také obsahují lektiny a oligosacharidy, které mohou způsobovat nadýmání a plynatost. Při kojení mohou tyto problémy přecházet i na dítě prostřednictvím mateřského mléka.

Pokud si přesto přejete jíst luštěniny, je dobré je před konzumací namočit na několik hodin a následně vařit ve vodě, ve které namáčely. Tímto procesem lze snížit obsah těchto látek a minimalizovat tak riziko nepříjemných gastrointestinalních potíží u vás i u vašeho dítěte.

Je také důležité zmínit, že ne všechna děti reagují na luštěniny stejným způsobem. Možná vám nebudou způsobovat žádné problémy a můžete je konzumovat s mírou. Doporučuji však poslouchat své tělo a sledovat reakce dítěte. Pokud si všimnete nepříjemných příznaků, jako je nadýmání, průjem nebo kolika, je lepší omezit konzumaci luštěnin a poradit se s lékařem nebo odborníkem na výživu.

2 - [Image: A mother enjoying a delicious and nutritious bean dish while breastfeeding her baby]. A variety of legumes can be a healthy addition to a breastfeeding mother's diet, but it's important to be mindful of potential gastrointestinal discomfort for both mother and child. Sigma 85 mm f/1.4. No text.. Sigma 85 mm f/1.4. No text.

Kořenová zelenina

Kořenová zelenina je bohatým zdrojem živin a vlákniny, ale některé druhy mohou být pro kojící matky a jejich děti problematické. Jedná se především o cibuli, česnek a jiné zeleninové byliny.

Cibule a česnek jsou známé svým ostrým a intenzivním aroma, které se může přenést do mateřského mléka a způsobit nepříjemnou chuť. To může odrazovat kojence od konzumace mléka a vést k odmítání jídla. Proto je lepší se vyhnout konzumaci cibule a česneku v nadměrném množství.

Další zeleninovou bylinkou, kterou by měly kojící matky konzumovat opatrně, je petrželka. Obsahuje jemnou a aromatickou vůni, která se může dostat do mateřského mléka a ovlivnit chuť. Není tedy nutné petrželku úplně vylučovat ze stravy, ale její konzumace by měla být omezena.

Kořenová zelenina je obecně zdravou součástí stravy, bohatou na vitamíny, minerály a vlákninu. Doporučuje se však sledovat reakce dítěte na konkrétní druhy a v případě potíží se poradit s odborníkem. Nezapomeňte, že každé dítě je individuální a může reagovat odlišně na různá jídla.

Zelí a další zeleninové byliny

Zelí a další zeleninové byliny jsou výživnou součástí naší stravy a nabízejí množství přínosů pro naše zdraví. Nicméně, když jde o kojení, je třeba být opatrný a omezit jejich konzumaci. Zelí a některé další zeleninové byliny totiž mohou způsobovat nadýmání a koliku u kojenců.

Zelí je bohaté na vlákninu a pro mnoho lidí je oblíbenou součástí jídelníčku. Při trávení však vytváří plyny, které mohou způsobovat nepříjemná bolestivá křečovitá onemocnění u dětí trpících kolikou. Proto je lepší se zelí vyhnout nebo jej konzumovat v omezeném množství.

Podobně byliny jako petržel, kopr, bazalka a špenát obsahují látky, které mohou přecházet do mateřského mléka a způsobit nadýmání a koliku u kojenců. I když jsou tyto byliny běžně používané v různých receptech, je dobré se jim během kojení vyhnout nebo je konzumovat v menším množství.

V případě, že jste milovníci zelí a zeleninových bylin, nezoufejte. I přes omezení s jejich konzumací stále můžete například užívat vitamíny a minerály, které tyto rostliny nabízejí, prostřednictvím jiných druhů zeleniny, které jsou kojeneckými apetytovými baryérami přijímány lépe. Obstarejte si například mrkev, cuketu, nebo dýni, které jsou mnohem méně pravděpodobné, že vyvolají nadýmání a další trávicí problémy u vašeho dítěte.

Doporučené články